PANTA RHEI – wszystko płynie, pewna jest tylko zmiana.

PANTA RHEI – ta sentencja Heraklita z Efezu wyraża przekonanie o braku stałości w świecie. Heraklit wiedział, że po burzy zawsze przychodzi słońce, a czas leczy rany. 

Czas jednak płynie… Czy można coś zrobić, żeby nie odczuwać w dotkliwy dla siebie sposób jego upływu? Jak żyć żeby czuć się potrzebnym?

Celem wykładu poświęconego Heraklitowi było pokazanie, że choć w życiu każdego człowieka przychodzi moment spadku energii – tak jak to jest w wypadku mieszkańców dotkniętych chorobą, kalectwem – to jednak ten moment daje im możliwość wyciszenia się, możliwość zwrócenia do własnego wnętrza. Jest to moment ich ”przystanku” życiowego, gdzie mają możliwość dokonać zmiany… Zmiany w sposobie swojego rozumienia, zastanowienia się w spokoju nad tym, co już udało się osiągnąć, czego się nauczyliśmy… Zobaczenia tego, co nam służy oraz tego, co nam szkodzi. Jest to właśnie dobry moment na zmianę, gdyż czas płynie, a pewna jest tylko zmiana. Zmiana, która zaprocentuje byciem lepszym, zdecydowanym realizować swój program szczęścia, mimo upływu czasu.

O tym wszystkim opowiadała naszym mieszkańcom terapeutka Iwona Kudyba.